Dlaczego zmiany są potrzebne?
Wraz z postępem technologii zmienia się również rzeczywistość akademicka. Dawniej studenci musieli skrupulatnie notować przy użyciu tradycyjnego długopisu i kartki. Dziś na wykładach coraz częściej pojawiają się laptopy, tablety lub telefony. Pożyczenie notatek nie oznacza pożyczenia zeszytu, a raczej wrzucenie cyfrowych zdjęć na konto grupy na portalu społecznościowym. To tylko część zmian.
Równie istotne są modyfikacje komunikacji na linii wykładowca‑student. Prowadzący zajęcia coraz chętniej wykorzystują nowe technologie do komunikacji ze studentami. Tradycyjną drogą komunikacji stał się już e-mail.
Za pośrednictwem poczty elektronicznej wykładowcy przesyłające wytyczne dla studentów, wyniki egzaminów etc. Nowe technologie mają ważny udział również w trakcie samych wykładów. Rzutniki, interaktywne tablice czy choćby dobry system nagłośnienia sprzyjają przedstawianiu informacji w pełniejszy i łatwiejszy do zrozumienia sposób.
Zmienia się również sama nauka. Kolejne odkrycia, powstające nowe dziedziny i rynek pracy wymagają łączenia nauk i prowadzenia badań interdyscyplinarnych. Wiedzy student nie zdobywa jedynie w określonym pomieszczeniu budynku uniwersyteckiego, ale na różnych wydziałach czy nawet uczelniach lub w relacjach z innymi studentami – co ułatwiają nowe media.
Kontakt z wykładowcami i innymi uczącymi się można nawiązać niemal natychmiast, o dowolnej porze dnia, będąc w dowolnym miejscu. Dzięki temu nauka jest w większym stopniu oparta o bieżącą współpracę.